Kartvizit Tasarımında QR Kod Kullanımı Hakkında İpuçları

Kartvizit Tasarımında QR Kod Kullanımı Hakkında İpuçları

“Hızlı yanıt kodu” olarak Türkçeleştirilen QR kod, diğer adı ile kare kod, gündelik hayatta sıkça kullandığımız bir teknoloji haline geldi. Alışveriş yaparken, müze gezerken, ATM’den para çekerken ve daha birçok alanda QR kod sayesinde saniyeler içerisinde çözüme ulaşıyoruz. Küçücük bir alana tonlarca veriyi sığdırıyoruz. Bu nedenle son zamanlarda kartvizitlerde de QR kod sıklıkla kullanılmaya başlandı.

Kartvizit Tasarımı İçin QR Kod Nasıl Oluşturulur?

“Hızlı yanıt kodu” olarak Türkçeleştirilen QR kod, diğer adı ile kare kod, gündelik hayatta sıkça kullandığımız bir teknoloji haline geldi. Alışveriş yaparken, müze gezerken, ATM’den para çekerken ve daha birçok alanda QR kod sayesinde saniyeler içerisinde çözüme ulaşıyoruz. Küçücük bir alana tonlarca veriyi sığdırıyoruz. Bu nedenle son zamanlarda kartvizitlerde de QR kod sıklıkla kullanılmaya başlandı.

Kartvizitte QR Kod Ne İşe Yarar?

QR kodun kullanım amacı, çok fazla bilgiyi küçücük bir alana sığdırmaktır. Akıllı telefonlar aracılığı ile QR kod okutulduğu zaman bir sayfaya yönlendirilerek birtakım verilere ulaşılır. Kartvizit tasarımında da QR kod kullanılmasının amacı tam olarak budur. Kartvizitin üzerinde yer alan QR kod, bir akıllı telefonun kamerası ile okutulduğu zaman kişiye kartvizite sığmayan bilgilere erişme şansı sunar. Bunun yanı sıra, günümüz teknoloji çağı! Her şeyin üzerinde QR kod yer alıyor, kartvizitlerde neden olmasın ki? Üzerinde QR kod bulunan kartvizitler hem daha şık hem de daha modern görünüyor!

QR Kod Nasıl Kullanılır?

QR kodları kullanabilmek için telefonunuza QR kod okuyucu bir uygulama indirmeniz gerekir. Google Store ya da AppStore üzerinden QR kod okuyucu bir uygulama indirdikten sonra uygulamayı açıp akıllı cihazınızın kamerası ile QR kodu okutabilirsiniz. Kamera QR kodu gördüğü an otomatik olarak kodu tarayıp bilgileri önünüze getirecektir. Bazı akıllı telefonlarda ise uygulamaya gerek olmaksızın direkt telefon kamerası ile QR kod okutulabilir.

QR Kod Oluşturabileceğiniz Ücretsiz Web Siteleri

QR kodu oluşturmak karmaşık bir işmiş gibi görünebilir. Oysa bilgisayar, telefon ya da tablet aracılığı ile birkaç dakika içerisinde kendi QR kodunuzu oluşturmanız mümkün, hem de hiçbir ek ücret ödemeden! İşte tamamen ücretsiz QR kod oluşturabileceğiniz web sitelerinden bazıları:

QR Code Generator - https://tr.qr-code-generator.com

QRCODEC - https://www.qrcodeg.com

QR CODE MATIC - https://www.qrcodematic.com

Visualed - https://www.visualead.com/qurify2/tr/

QR Code Monkey - https://www.qrcode-monkey.com

QR Kod Nasıl Oluşturulur?

QR kod oluşturmak için, QR kod oluşturucu bir servise ihtiyaç duyulur. Yukarıda sıraladığımız web sitelerinden biri aracılığı ile QR kod oluşturabilirsiniz. Web sitelerinden birine bağlandığınızda, karşınıza bir form gelecektir. Bu forma verilerinizi girmelisiniz. İki tür QR koddan birini seçmelisiniz: dinamik kod ya da statik kod. Statik kodu tercih ettiğinizde QR kod ile verilen bağlantı ya da verileri kodu oluşturduktan sonra değiştirme şansınız olmayacaktır. Ancak dinamik kodu seçerseniz ilerleyen zaman içerisinde kodun verdiği bağlantıda değişiklik yapabilirsiniz. Bizim de önerimiz dinamik QR kod yönünde olacaktır. Ardından QR kodunuzu renk ve görünüm açısından tasarlayabilirsiniz. QR kodun zeminini dilediğiniz renkte, kodun üzerindeki noktaları, çizgiler ve kodun çerçevesini sunulan seçeneklerden birinde yapabilirsiniz. Böylece size en uygun QR kodu; tek başınıza, tamamen ücretsiz ve dakikalar içerisinde oluşturabilirsiniz!

QR Kodda Hangi Bilgiler Kullanılabilir?

QR kod ile istediğiniz bilgiyi kullanıcılara sunabilirsiniz. Ancak kartvizit tasarımında özellikle e-mail adresi, web sitesi, iş yerinin adresi, ürün bilgiler ve görsel materyallere sıkça bağlantı verilmektedir. Ayrıca QR kod sayesinde doğrudan arama yapılabilir, girilen iletişim bilgileri sadece kod okutularak rehbere eklenebilir ya da direkt haritadan konum bilgilerine erişilebilir. İstenilen her bilgi, QR kod aracılığı ile sunulabilir.

Kartvizit Tasarımında QR Kod Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kartvizitte QR koda yer verilmeye karar verildiyse, bazı hususlara dikkat edilmelidir. Kartvizit zaten küçük bir boyutta olduğundan QR kodun büyüklüğü en önemli nokta olacaktır. Kartvizite yerleştirilen QR kodun boyutları 12 mm’den küçük olduğunda QR kodun okutulmasında sorun yaşanabilmektedir. Çok büyük boyuttaki QR kod da şık durmayacaktır. Ayrıca kod küçültülürken bazen hata yapılıp kod bozulabilmektedir. Kod bozulmadan boyutunun küçültülmesi gerekir. Bu nedenle boyutlara bilhassa özen gösterilmelidir. Bunun yanı sıra QR kodun rengi her zaman kartvizitin fon renginden daha koyu olmalıdır. Aksi halde kamera QR kodu okuyamayabilir. Bu iki konuya dikkat edildikten sonra her tasarıma rahatlıkla QR kod eklenebilir.