Kartvizit Tasarımında Font Seçiminin Önemi

Kartvizit Tasarımında Bu Fontları Kullanın !

Kartvizit Tasarımınızın Önemi

Kartvizitler sizin, şirketinizin, ya da kurumunuzun kimliğini temsil eden, bununla birlikte ilgili kişilere iletişim bilgilerinizi taşıyan tasarımlardır. Hayatımızın her alanında dijitalleşme dönüşümlerini yaşasak bile kartvizitler günümüzde hala önemini koruyor. Bu bize kartvizitlerin

yerinin doldurulamayacağını gösteriyor. Sizi ya da işinizi tanıtan kartvizitler, iş kimliğinizin fiziksel bir kopyasıdır. İş ağınızı genişletmek, kendinizi tanıtmak, insanlar da kalıcı bir izlenim bırakmak için sade fakat güçlü tasarımlı bir kartvizitiniz olmalıdır. Kartvizitinizin tasarımı çok önemlidir, bu sebepten kartvizit tasarımında uzmanlaşmış tasarımcılarla çalışmanızı öneriyoruz. Bu yazımızda sizlere kartvizit tasarımlarında font seçiminin öneminden, kullanabileceğiniz font çeşitlerinden, ideal font boyutlarından bahsedeceğiz.

Kartvizit Tasarımında Yazı Fontu Seçiminin Önemi

Etkili bir kartvizit tasarımı için birçok etken vardır: tasarımın kompozisyonu, rengi, boyutu, font seçimi ve boyutu. Bu etkenlerin hepsi bir araya geldiğinde bütünlük sağlamalıdır. Her kişiyi, şirketi ya da kurumu temsil edecek ideal kartvizit tasarımı farklıdır. Bir doktor için isminin ve iletişim bilgilerinin büyük ve okunur fontlarla ön planda tutulduğu, güven veren mavi ya da yeşil renkli sade tasarımlar tercih edilirken; bir sanatçı için iletişim bilgilerinin ön planda olduğu daha estetik ve renkli tasarımlar tercih edilebilir. Kartvizit tasarımında katı kurallar yoktur ancak kartvizitinizin etkili olması için birkaç şeye dikkat etmelisiniz. Bunlardan biri de seçtiğiniz font, Türkçe adıyla yazı karakterinizdir. Buna ek olarak font boyutunuz da kartvizit tasarımınız için en önemli etkenlerden biridir. Kartvizitler genellikle cüzdanlarımıza sığacak şekilde, sabit ölçülerde tasarlanır ve basılır. Bu sebeple, kartvizitinize sizi tanıtacak çeşitli görseller ve uzun yazılar sığdıramazsınız. Bu küçük baskılarla büyük etkiler yaratmayı hedefleyenler için kartvizit tasarımında font seçimine önem verilmelidir.

Hangi Fontu Seçmelisiniz?

kartvizit-tasariminda-font-secimi (10)

Her font (yazı karakteri) insanlar üzerinde farklı bir etki bırakır. Ancak hangi fontu tercih ederseniz edin, fontunuzun kolay okunabilir olması çok önemlidir. Kartvizitiniz ile sizin kişisel bilgilerinize ulaşmaya çalışan biri okumakta zorlanmamalıdır. Font seçiminiz stratejik olmalıdır. Size ve mesleğinize uygun olmalı, iletmek istediğiniz imajı yansıtmalıdır. Birbirine en çok benzeyen fontlar dahi farklı etkiler yaratır. Seçtiğinizin fontun italik ya da kalın formlarında kullanılması etkisini değiştirecektir. Sizler için en çok kullanılan ve güvenilir font çeşitlerini bir araya getirdik.

  • Helvetica

helvetica-font-kartvizit-tasarimi

Helvetica fontu, kartvizitlerinin kolayca okunmasını isteyen herkesin ilk tercihi olacaktır. Helvetica uzun süredir en çok tercih edilen yazı karakterinden biridir. Kartvizitlerde en çok tercih edilen fontlardan biri olarak, güvenilir ve standarttır.

  • Arial

Okunması kolay, standart, ve güvenilir fontlardan biri olan Arial de, kartvizit bütünlüğünüze uyum sağladığı takdirde tercih edebileceğiniz yazı karakterlerinden biridir.

  • Kodek Sans Serif

codec-font-kartvizit-tasarimi

En çok tercih edilen fontlardan biridir. Birçok ortamda bu font kullanılmaktadır. Sade ve okunaklı kartvizitler için popüler bir seçimdir.

  • Times New Roman

Standart fontlardan biridir. Kartvizit tasarımınızda imajınızı yansıtacağınızı düşünüyorsanız, tercih edebilirsiniz.

sharecard

Standart olmak istemeyen ve dikkat çekmek isteyenler için de fontlar önerileri hazırladık. Ancak tercih edeceğiniz fontun okunabilir olmasına, özellikle iletişim bilgilerinizin kolaylıkla okunabilir olmasına önem vermelisiniz. Farklı ve orijinal fontlar estetik dursa da, kartvizitinizde bulunan bilgilerin kolay okunması imajınız açısından olumlu etkiler bırakacaktır.

Script, yani el yazısı şeklinde hazırlanmış fontlar estetik olarak etkileyicidir. Ancak okunmaları standart yazılar kadar kolay değildir. Bu sebeple iletişim bilgilerinizin Script fontları ile hazırlanmasını önermiyoruz. Kartvizit bütünlüğünü bozmadan kullanmanızı önerdiğimiz birkaç Script font:

  • Sacramento

sacramento

Script fontlarının en popüleridir. El yazısı tasarım isteklerinizde tercih edebileceğiniz, güvenilir ve standart bir yazı karakteridir.

  • Kensington

kensington-script-font-kartvizit-tasarimi

İmzaya benzeyen bu yazı karakteri, estetik görüntüsüyle ön plandadır. Bütünlüğü bozmayacak şekilde, kişisel bilgiler hariç kullanılabilir.

  • Contraband Monoline

Contraband Monoline font kartvizit tasarimi
Retro havasıyla kesinlikle farklılık yaratacaktır. Kişisel bilgileriniz için kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Kartvizitler İçin İdeal Font Boyutları

Font seçiminde yazının okunabilirliğinin sürekli altını çizdik. Fontun çeşidi kadar seçeceğiniz font büyüklüğü de kartvizit tasarımınızı etkileyecektir. Kartvizitler için font büyüklüğünün bir kuralı yoktur. Ancak en çok tercih edilen, güvenilen, okunaklı bir anlamda ideali vardır. Standart bir kartvizit için Adres ve Telefon Numarası gibi iletişim bilgileriniz için 7 ya da 8 punto tercih edilebilir. İsminiz, iletişim bilgisinden 1 punto daha büyük olmalıdır. Unvanınız için ise iletişim bilgilerinizde tercih ettiğiniz punto ile aynı ya da 1 punto daha küçük tercih edebilirsiniz. Şirketinizin ismi ise 12 ve 15 punto aralığında değişebilir. Belirttiğimiz üzere, bunlar kesin kurallar değildir. Ancak bu puntolarla hazırlanan kartvizitinizi daha sonrasında isteğinize göre ayarlayabilirsiniz. Ön planda tutmak istediğiniz bilgilerinizin puntosunu arttırabilirsiniz.

Profesyonel bir kartvizit tasarımı için hemen ekibimizden destek alabilirsiniz!